DOLAR 32.36 ₺
EURO 34.46 ₺
STERLIN 40.33 ₺
ALTIN 2,438.65 ₺
BTC 63,973.10 $
ETH 3,043.32 $
BİST 9,814.19

Laktoz Alerjisi: Yaş Faktörüne Dikkat!

Sağlık 9
Yayınlama: 2 Nisan 2024 Salı 16:49 Kaynak: İGF Haber Ajansı Editör: Tansel Balcı

Son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz laktoz hassasiyeti, süt ürünlerini sevenlerin yaşam kalitesini düşüren gaz problemlerine neden oluyor. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Eyyüp Kenan Özok, laktoz intoleransının karın ağrısı, şişkinlik, ishal, gaz ve mide bulantısı belirtilerine sebep olduğunu vurgulayarak, laktozun sadece sütte değil, birçok gıda katkı maddesinde de bulunduğuna dikkat çekti.

Laktoz Alerjisi: Yaş Faktörüne Dikkat!

Süt ürünlerini sevenler dikkat! Laktoz alerjisi yaş faktörüne dikkat çekiyor. Karın ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi rahatsızlıklarla baş edenler için bitki bazlı sütler önemli bir alternatif olabilir. Detaylar haberimizde!

Son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz laktoz hassasiyeti yarattığı gaz problemleri nedeniyle süt ürünlerini sevenlerin yaşam kalitesini düşürüyor.

Laktoz intoleransının karın ağrısı, şişkinlik, ishal, gaz ve mide bulantısı belirtilerine neden olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Eyyüp Kenan Özok, sanılanın aksine laktozun sadece süt ürünlerinde bulunmadığına dikkat çekerek, “Laktoz dokusu, tadı ve yapışkan nitelikleri için kullanılan gıda katkı maddesi olarak da kullanılır. Dolayısıyla sadece sütte değil; yoğurt, peynir, tereyağı, dondurma, süt tozu, işlenmiş gıdalar, sucuk, sosis, patates cipsi, çikolata, pasta, krema, bisküvi ve kurabiye gibi gıdaların hepsinde bulunur” dedi. 

Laktaz hassasiyeti herkesi farklı etkileyebilir

Laktaz enzimi eksikliği veya yokluğuna bağlı olarak bu gıdaların tüketilmesinin çeşitli rahatsızlıklara yol açacağına dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Eyyüp Kenan Özok, “Laktoz hassasiyetine sahip hastalar süt ve süt ürünlerini yeteri kadar tüketemedikleri için ihtiyaç duydukları kalsiyum ve D vitaminini de alamazlar. Hastalar bu vitamin ve mineralleri içeren brokoli, somon, sardalya, portakal suyu ve badem sütü gibi gıdaları tüketmeye özen gösterebilirler” diye konuştu. 

Herhangi bir diyete başlamadan veya takviye kullanmadan önce mutlaka doktor değerlendirilmesinden geçmek gerektiğinin altını çizen Dr. Eyyüp Kenan Özok, “Laktoz intoleransı her bireyde farklı şekillerde etkiler yaratabilir ve herkesin tolerans düzeyi farklıdır. Bazı insanlar küçük miktarlarda laktozlu gıda tüketebilirken, diğerleri hiç tolerans gösteremez. Bunun için herhangi bir aksiyon alınmadan önce mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir” dedi.

Bitki bazlı süt çeşitleri alternatif sunuyor

Dr. Eyyüp Kenan Özok, “Soya, pirinç, badem, hindistan cevizi, fındık, yulaf, kenevir, macadamia fıstığı ve fıstık sütü gibi bitki bazlı sütler ve türevleri doğal olarak laktoz içermez. Laktoz intoleransı olanlar için süt bazlı ürünlerin yerini almak üzere düşük laktozlu veya laktozsuz versiyonları tercih edilebilir” tavsiyelerinde bulundu.

Tanı için test şart 

Laktoz intoleransından şüphelenenlerin hidrojen nefes testi, laktoz tolerans testi, genetik testi, laktaz aktivitesi ve dışkı testine başvurabileceğini belirten Dr. Özok, “Normal bireylerde laktoz içeren ürünler tüketildikten sonra kanda glukoz seviyesi yükselir. Laktoz intoleransı olan bireylerde ise kanda glukoz düzeyinde artış saptanmaz. Hastalığın kesin tanısı endoskopik yöntemle, bağırsaktan alınan biyopside laktaz enziminin eksikliğinin kanıtlanmasıyla konur” dedi. 

Laktoz intoleransı her bireyi farklı şekilde etkileyebilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Eyyüp Kenan Özok, laktoz hassasiyetine sahip hastaların süt ve süt ürünlerini tüketemediklerinde ihtiyaç duydukları kalsiyum ve D vitaminini alamayacaklarını belirtiyor. Bitki bazlı süt çeşitleri ise laktoz intoleransı olanlar için önemli bir alternatif sunuyor. Tanı için mutlaka uygun testlerin yapılması gerektiği vurgulanıyor.

İlk Yorumu Sen Yaz
code
akülü vidalama